„Visa, Inc.“-ის მოსყიდვის საწინააღმდეგო პოლიტიკა
„Visa, Inc.“-მა შეიმუშავა მოსყიდვის საწინააღმდეგო ეს პოლიტიკა (შემდგომში „პოლიტიკა“), რათა დაიცვას აშშ-ის საგარეო კორუფციის პრაქტიკის აქტის, გაერთიანებული სამეფოს მოსყიდვის აქტისა და მოსყიდვის წინააღმდეგ მიმართული სხვა კანონმდებლობების მოთხოვნები და აკრძალვები.
2.0 მოქმედების სფერო
პოლიტიკა ვრცელდება „Visa, Inc.“-ისა და მისი შვილობილი კომპანიების („Visa“ ან „კომპანია“) ყველა დირექტორზე, ოფიცერზე, თანამშრომელსა და დროებით მომუშავეზე („Visa-ს პერსონალი“). ეს პოლიტიკა უნდა წაიკითხოთ კომპანიის სხვა წესებთან, პროცედურებთან და სახელმძღვანელოებთან ერთად, მათ შორის, ბიზნესის ქცევის კოდექსი და მოგზაურობის, დანახარჯებისა და შესყიდვის ბარათების პროგრამების პოლიტიკა. რადგან ეს პოლიტიკა უფრო მკაცრია, ის ჩაანაცვლებს კომპანიის სხვა მოქმედ წესებსა და პროცედურებს (მათ შორის, საჩუქრები, კვება და გართობა). ეს პოლიტიკა შესაძლოა ითარგმნოს სხვა ენებზე და ამ შემთხვევაში, ინგლისურ ვერსია უნდა იყოს უპირატესი.
ეთიკის, შესაბამისობისა და იურიდიულმა რეგიონულმა დეპარტამენტებმა შესაძლოა გეოგრაფიისა თუ ქვეყნის გათვალისწინებით დანახარჯების ზღურბლი დაამკვიდრონ, რომელიც წინასწარ უნდა დამტკიცდეს. ეთიკის, შესაბამისობისა და იურიდიულ რეგიონულ დეპარტამენტებს შეუძლიათ ამ პოლიტიკის შესახებ შეკითხვებზე პასუხის გაცემა და საბაზრო პროცედურებთან დაკავშირებული მითითებების უზრუნველყოფა.
3.0 პოლიტიკა
კომპანია ერთგულია მომგებიანი ბიზნესის პრინციპისა ბაზარზე სამართლიანი და პატიოსანი კონკურენციის პირობებში. მოსყიდვის საწინააღმდეგო პოლიტიკის მითითებებთან (დანართი A) შესაბამისობაზე პასუხისმგებელია კომპანიის ყველა თანამშრომელი. დირექტორთა საბჭოსა და მის აუდიტისა და რისკის კომისიას, აღმასრულებელ დირექტორს, მაღალი რგოლის მენეჯმენტს, ეთიკისა და შესაბამისობის ოფიცერს კონკრეტულად ევალებათ კომპანიის ბიზნეს გარიგებებში ეთიკის უმაღლესი სტანდარტის დაცვა. Visa ზედმიწევნით დაიცავს მოსყიდვის საწინააღმდეგო კანონის სულისკვეთებას მის ბიზნესებში. სასტიკად აკრძალულია რაიმე ღირებული ნივთის, ან შეუსაბამო უპირატესობის პირდაპირ ან ირიბად დაპირება, ავტორიზაცია, შეთავაზება, გაცემა ან მიღება, რაც მიზნად ისახავს სხვის გადაწყვეტილებაზე ან ქცევაზე ზეგავლენას, ან არასათანადო ეფექტურობის დაჯილდოებას.
კომპანია ვალდებულია, დაიცვას მისი ვალდებულებები მოსყიდვის საწინააღმდგეგო კანონის შესაბამისად. როგორც აშშ-ის ნიუ-იორკის საფონდო ბირჟაზე მოვაჭრე კომპანიაზე, მასზე ვრცელდება აშშ-ის საგარეო კორუფციის პრაქტიკის აქტი (FCPA). FCPA მოიცავს სისხლის სამართლის ჩანაწერებს, რომელთა მიხედვით აკრძალულია აშშ-ის არასამთავრობო ჩინოვნიკებისთვის (ფართო ტერმინი, რომელიც მოიცავს აშშ-ის სამთავრობო უწყებების გარდა სხვაგან დასაქმებულ თანამშრომლებს, ასევე, სახელმწიფოს მიერ მართულ და კონტროლირებად კომერციულ კომპანიებში, ფინანსურ ინსტიტუტებში დასაქმებულებს, არასამთავრობო პოლიტიკურ კანდიდატებს, პარტიებს, ან პარტიის ოფიციალურ პირებს და სამოქალაქო ორგანიზაციებს) პირდაპირ ან ირიბად რაიმე ღირებულის დაპირება, ავტორიზება ან შეთავაზება მათს კომპეტენციაში შემავალ გადაწყვეტილებებზე ზეგავლენის მიზნით. FCPA ვრცელდება კომპანიისა და Visa-ს პერსონალის ქცევაზე მთელ მსოფლიოში. კომპანია ასევე ექვემდებარება რამდენიმე კანონსა და რეგულაციას აშშ-ის სახელმწიფო პერსონალის მიერ გასამრჯელოს/ჯილდოს მიღების შესახებ. საჩუქრის, დახმარების და სხვა სახის მადლიერების დაპირება, შეთავაზება ან გამოხატვა აშშ-ის მთავრობის თანამშრომლის მიმართ არა მარტო დაარღვევს კომპანიის პოლიტიკას, არამედ შესაძლოა სისხლის სამართლის დანაშაულიც იყოს.
კომპანიისა და Visa-ს პერსონალი, ასევე, უნდა იცავდეს გაერთიანებული სამეფოს მოსყიდვის 2010 წლის აქტს („მოსყიდვის აქტი“). მოსყიდვის აქტი კრძალავს როგორც მთავრობის ოფიციალური პირების, ისე კომერციულ მოსყიდვას. მოსყიდვის აქტის მიხედვით დანაშაულია ქრთამის შეთავაზება, დაპირება ან მიცემა (რაც ამ აქტის მიზნებიდან გამომდინარე ნიშნავს ფინანსურ ან სხვა სახის უპირატესობას); ქრთამის მოთხოვნა, მიღებაზე თანხმობა ან მიღება; უცხო ქვეყნის ოფიციალური პირის მოსყიდვა. კომპანიას შესაძლოა დაეკისროს პასუხისმგებლობა მისი სახელით მოსყიდვის მცდელობის წარუმატებელი პრევენციისთვის და ვალდებული იყოს, შეასრულოს ადეკვატური პროცედურები, რათა უზრუნველყოს მოსყიდვის პრევენცია სერვისების მეშვეობით ან კომპანიის სახელით, მათ შორის, შვილობილი კომპანიის სახელით.
FCPA-სა და მოსყიდვის აქტის გარდა, კომპანიაზე შესაძლოა ვრცელდებოდეს მოსყიდვის წინააღმდეგ მსოფლიოში მოქმედი სხვა კანონმდებლობებიც.
მკაცრად აკრძალულია ნებისმიერი ქვეყნის მთავრობის ოფიციალური პირების ან მთავრობის დაფარული ოფიციალური პირებისთვის (როგორც განსაზღვრულია დანართში A) რაიმე ღირებულის მიცემა ან შეთავაზება, რაც დაარღვევს მოსყიდვის საწინააღმდეგო კანონს, ასევე, მესამე მხარეებისთვის გადახდა იმ ცოდნით, რომ მისი გარკვეული ნაწილი ამგვარ ოფიციალურ პირს შეეთავაზება ან მიეცემა. დამხმარე გადახდები მთავრობის რუტინული მოქმედების დასაჩქარებლად ან გარანტირებისთვის ასევე აკრძალულია.
დაბოლოს, მრავალი კანონმდებლობით აკრძალულია ქრთამის დაპირება, შეთავაზება ან გადახდა კერძო მხარეებისთვის. ამ პოლიტიკით აკრძალულია ნებისმიერი მესამე მხარის, მათ შორის, კლიენტის, პოტენციური კლიენტის, გამყიდველის ან სხვა ბიზნეს პარტნიორისთვის რაიმე ღირებულის დაპირება, შეთავაზება, ავტორიზაცია, მიცემა ან მიღება მიმღების ბიზნეს გადაწყვეტილებებისთვის დაჯილდოების მიზნით.
4.0 ანგარიშვალდებულება
4.1 პოლიტიკის და პროგრამის მფლობელი
ეთიკისა და შესაბამისობის ოფიცერი პოლიტიკისა და პროგრამის მფლობელია და ადმინისტრირებას გაუწევს პოლიტიკას, მისი სტრუქტურის განვითარებას, რაც მოიცავს პროცედურებს, ინსტრუმენტებს, კომუნიკაციას და სწავლებას ამ პოლიტიკის იმპლემენტაციისა და მისი მიზნების განხორციელებისთვის. გლობალური ეთიკა და შესაბამისობა ზედამხედველობას გაუწევს Visa-ს პერსონალისთვის პოლიტიკის ყოველწლიურ სწავლებას.
4.2 აღმასრულებელი სპონსორი
პოლიტიკის აღმასრულებელი სპონსორია გენერალური საბჭო.
4.3 პოლიტიკის ზედამხედველობა
კორპორაციული რისკის კომიტეტმა (CRC) უნდა უზრუნველყოს პოლიტიკის შესრულების ზედამხედველობა გლობალური ეთიკისა და შესაბამისობის პერიოდული განახლებებით.
4.4 გამონაკლისები
ამ პოლიტიკის მოქმედების გამონაკლისები წინასწარ უნდა დამტკიცდეს პოლიტიკის მფლობელის, სამართლებრივი მრჩევლისა და CRC-ის მიერ. პოლიტიკის მფლობელი თვალყურს მიადევნებს პოლიტიკის ყველა გამონაკლის.
5.0 დარღვევების გამოძიება
კომპანია გამოიძიებს ყველა შეტყობინებას, რომელიც ამ პოლიტიკის დარღვევის ან სავარაუდო დარღვევის შესახებ მიიღებს და არ დაუშვებს სამაგიეროს მიგებას მოხსენებისა და საჩივრისთვის კარგი განზრახვით. Visa-ს ბიზნესის ეთიკისა და ქცევის კოდექსი იცავს ყველას, ვინც დარღვევის შესახებ შეატყობინებს ან საჩივარს წარადგენს, ხოლო Visa-ს პერსონალს მოეთხოვება თანამშრომლობა მიუღებელი ქცევის შესახებ შიდა გამოძიებებში.
ნებისმიერ ქცევა, რომელიც ეწინააღმდეგება ამ პოლიტიკას, კომპანიის ეთიკისა და ქცევის კოდექსს ან მოქმედ კანონმდებლობას, შესაძლოა დაექვემდებაროს დისციპლინარულ სასჯელს, მათ შორის, კონტრაქტის შეწყვეტას, რასაც ეს ადგილობრივი სამართლებრივი მოთხოვნები ითვალისწინებს.
6.0 პოლიტიკის გადახედვა
პოლიტიკის მფლობელი პასუხისმგებელია პოლიტიკის ყოველწლიურ გადახედვაზე, რათა დაადასტუროს მისი რელევანტურობა და ეფექტურობა ბიზნესის მიზნების მისაღწევად და განახლებებისთვის, როგორც ამას CRC მოითხოვს.
7.0 პოლიტიკასთან შესაბამისობის დადასტურება
ეს პოლიტიკა და მისი პროცედურები ექვემდებარება გლობალური ეთიკისა და შესაბამისობის პერიოდულ დადასტურებას და/ან შიდა აუდიტის გადახედვას, რათა განისაზღვროს პოლიტიკის შესრულების ეფექტურობა და მიმდინარე შესაბამისობა. მიგნებები და პირობების შემსუბუქების სტრატეგიები განხილულ უნდა იქნას შესაბამის დაინტერესებულ პირებთან. მნიშვნელოვანი მიგნებები შეტყობინებულ უნდა იქნას CRC-ისა და/ან დირექტორთა საბჭოსთვის ან მისი წევრებისთვის, შესაბამისად.

Visa Inc. Anti-Bribery Policy
Visa Inc. adopted this Anti-Bribery Policy (the “Policy”) to comply with the requirements and restrictions of the US Foreign Corrupt Practices Act, UK Bribery Act, and other applicable anti-bribery laws worldwide.
2.0 Scope
The Policy applies to all directors, officers, employees and contingent workers (“Visa staff”) of Visa Inc. and its subsidiaries (“Visa” or the “Company”). This Policy must be read in conjunction with other Company policies, procedures and guidelines, including the Code of Business Conduct and Ethics and the Global Travel and Expense Policy. However, to the extent that this Policy is more restrictive, it supersedes the Company’s other applicable policies and procedures (including gifts, meals, or entertainment). This Policy may be translated into other languages, and if so translated, the English language version shall take precedence.
The regional Compliance and Legal Departments may develop geographic-specific or country-specific expenditure thresholds over which pre-approval procedures are required. The regional Compliance and Legal Departments are able to answer questions about this Policy and provide guidance about any market-specific procedures.
3.0 Policy Statement
The Company is committed to winning business through fair and honest competition in the marketplace. Compliance with this Anti-Bribery Policy and the Anti-Bribery Policy Guidelines (Appendix A) is the responsibility of everyone at the Company. The Board of Directors and its Audit and Risk Committee, the Chief Executive Officer, senior management, and the Chief Compliance Officer are all specifically tasked with ensuring that the Company meets the highest legal and ethical standards in its business dealings. Visa will abide by the letter and spirit of applicable anti-bribery laws in conducting its business. Promising, authorising, offering, giving, accepting or soliciting, directly or indirectly, anything of value, or any improper advantage, to anyone, with the intention or appearance of improperly influencing his or her decisions or conduct, or as a reward for improper performance, is strictly prohibited.
The Company is committed to complying with its obligations under anti-bribery laws. As a US corporation traded on the New York Stock Exchange, the Company is subject to the US Foreign Corrupt Practices Act (“FCPA”). The FCPA is a law with criminal provisions that prohibits promising, authorising, offering or giving anything of value, directly or indirectly, to non-US government officials (a broad term that includes employees at all levels of non-US governments, as well as employees of state-owned or state-controlled commercial enterprises, such as a state-owned financial institution, and non-US political candidates, political parties, or party officials, and public international organisations) to influence any act or decision of a non-US official in his or her official capacity. The FCPA applies to the conduct of the Company and Visa staff worldwide. The Company is also subject to a number of laws and regulations regarding business gratuities that may be accepted by US government personnel. The promise, offer, or delivery of a gift, favour or other gratuity to a government official or employee of the US government in violation of these rules could not only violate Company policy, but could also be a criminal offence.
The Company and Visa staff must also comply with the UK Bribery Act 2010 (“Bribery Act”). The Bribery Act prohibits both bribes to government officials and commercial bribery. The Bribery Act makes it a criminal offence to offer, promise or give a bribe (which for the purposes of this Anti-Bribery Policy means a financial or other advantage); to request, agree to receive or to accept a bribe; or to bribe a foreign public official. The Company may also be held vicariously liable for failing to prevent bribery undertaken on its behalf and is obligated to implement adequate procedures to prevent bribery by those performing services for or on behalf of the Company, including services provided by subsidiaries.
In addition to the FCPA and the Bribery Act, the Company may be subject to other anti-bribery laws around the world.
It is strictly prohibited to give or offer anything of value to a Government Official or Covered Government Official (as defined in Appendix A) of any country in violation of anti-bribery law, or to make illegal payments to third parties while knowing or having reason to know that any portion will be offered, given or promised to such an official. Facilitation payments – payments to expedite or secure the performance of a routine government action – are also prohibited.
Finally, many anti-bribery laws also prohibit promising, offering or paying bribes or kickbacks to private parties. This Policy prohibits promising, authorising, offering, giving, accepting or soliciting anything of value or any other advantage to any third party – including a client, potential client, vendor, or other business partner – with the intention of or giving the appearance of improperly influencing or rewarding the recipient’s business decisions.
4.0 Accountability
4.1 Policy and Programme Owner
The VP of Global Compliance, Anti-Bribery Office is the Policy and Programme Owner and will administer the Policy and develop a policy framework that includes procedures and tools to implement this Policy and achieve its objectives. Global Compliance shall provide oversight of the annual training on the Policy that is provided to relevant Visa staff.
4.2 Executive Sponsor
The Policy Executive Sponsor is the General Counsel.
4.3 Policy Oversight
The Corporate Risk Committee (CRC) shall provide governance oversight for this Policy via periodic updates by Global Compliance.
4.4 Exceptions
Exceptions to this Policy must be approved in advance by the Policy Owner, Policy Legal Advisor and the CRC. The Policy Owner will track any exceptions or waivers from the Policy.
5.0 Investigating Violations
The Company will investigate all reports received about any violation or suspected violation of this Policy and will not tolerate any kind of retaliation for reports or complaints made in good faith. The Visa Code of Business Conduct and Ethics protects all those who make a report or complaint, and Visa staff are expected to cooperate in internal investigations of misconduct.
Any conduct that is contrary to this Policy, the Company’s Code of Business Conduct and Ethics, or applicable law can lead to disciplinary action up to and including termination, subject to local legal requirements.
6.0 Policy Review
The Policy Owner is responsible for reviewing the Policy at least annually to confirm that it remains relevant and is effective in meeting the stated business objectives, and recommending updates as needed to the CRC.
7.0 Validation of Policy Compliance
This Policy and its procedures are subject to periodic Compliance validation and/or Internal Audit review to determine the effectiveness of the implementation and on-going compliance with the Policy. Findings and mitigation strategies may be reviewed with appropriate stakeholders. Material findings shall be reported to the CRC and/or the Board of Directors or its delegated committee(s), as appropriate.