- 5300-ზე მეტი უკონტაქტო გადახდის ტერმინალის საშუალებით 2022 წლის მსოფლიო საფეხბურთო ჩემპიონატზე კატარში™ ყველაზე მეტი უკონტაქტო გადახდის განხორციელება იქნება შესაძლებელი FIFA-ს ტურნირების ისტორიაში.
- Visa გეგმავს გადახდის ინოვაციების საპილოტე ფორმატში გაშვებას, მათ შორის იქნება მყისიერად გაცემული წინასწარი გადახდის ბარათები ანიმაციური გამოსახულებით და სახის ბიომეტრიული პარამეტრების საშუალებით გადახდები.
Visa გადახდის ინოვაციური საშუალებებით წარდგება 2022 წლის მსოფლიო საფეხბურთო ჩემპიონატზე კატარში™
თბილისი, საქართველო – 2022 წლის 22 ნოემბერი – მაშინ როდესაც მსოფლიო 2022 წლის საფეხბურთო მსოფლიო ჩემპიონატის დაწყებას ელოდება კატარში, Visa-მ (NYSE: V), რომელიც FIFA-ს ოფიციალური პარტნიორია გადახდების ტექნოლოგიის დარგში, უკონტაქტო შესყიდვების განხორციელების საშუალებას იძლევა ღონისძიების ყველა ოფიციალურ ლოკაციაზე, მათ შორის რვა სტადიონსა და FIFA-ს გულშემატკივართა ფესტივალზე (FIFA Fan Festival™). სავარაუდოდ, მილიონზე მეტი გულშემატკივარი ჩავა კატარში ჩემპიონატზე დასასწრებად, ამიტომ Visa-მ დანერგა 5300 უკონტაქტო გადახდის ტერმინალი FIFA-ს ოფიციალურ ლოკაციებზე, რაც ხელს შეუწყობს ყველაზე მეტი უკონტაქტო გადახდის განხორციელებას FIFA-ს ტურნირების ისტორიაში. ღონისძიების ფარგლებში, Visa გულშემატკივრებს, მარტივ და უსაფრთხო ციფრულ საშუალებებზე წვდომისთვის, შესთავაზებს ინოვაციური გადახდის მეთოდებს.
FIFA-ს მსოფლიო ჩემპიონატი ფეხბურთში™ Visa-ს შესაძლებლობას აძლევს გლობალური მასშტაბით წარადგინოს და გამოცადოს ახალი ტექნოლოგიები, გააუმჯობესოს გულშემატკივართა გამოცდილება და დატოვოს დაუვიწყარი შთაბეჭდილება მასპინძელ ქვეყანაზე. Visa კატარში ციფრული გადახდის გადაწყვეტებს ჩაიტანს, მათ შორის რამდენიმე საპილოტე პროექტს მომავლისთვის დაგეგმილი გადახდების მეთოდების შესახებ.
- გადაიხადეთ თქვენი სახის ამოცნობის ტექნოლოგიის მეშვეობით: სახის ამოცნობის ტექნოლოგია, პირველად იქნება გამოყენებული გადახდებისთვის კატარში, კატარის ეროვნული ბანკისა (QNB) და POP ID-ის თანამშრომლობის შედეგად, რომელსაც Visa მხარს უჭერს ტოკენიზაციის ტექნოლოგიის ინტეგრაციით. აღნიშნული გადაწყვეტა მომხმარებლებს საშუალებას აძლევს, დაადასტურონ გადახდები მხოლოდ მათი სახის გამოყენებით, ფიზიკური ბარათის ან მობილური ტელეფონის გარეშე, პირველადი ჩარიცხვის შემდეგ. ეს ტექნოლოგია საპილოტედ Flat White Specialty Coffee-ის სამ ფილიალში გაეშვება.
- ბარათის ვიზუალიზაცია ანიმაციური გამოსახულებით: მომხმარებლების მიერ სერვისების მყისიერად მიღების კვალდაკვალ, Visa გეგმავს საპილოტე ციფრული ბარათების გაცემას ბარათის მფლობელების შეზღუდული რაოდენობისთვის დოჰაში. QR კოდის სკანირების შემდეგ, ციფრული წინასწარი გადახდის ბარათი მყისიერად გაიცემა და შეიძლება დაემატოს მობილურ საფულეს. ციფრულ ბარათს ექნება ანიმაციური გამოსახულება ოფიციალური სიმბოლოთი La'eeb, რომელიც ასახავს მომავალს, რომელშიც მომხმარებლებს შეეძლებათ უფრო მეტი პერსონალიზაციის შეტანა და ციფრული ანიმაციური გამოსახულების დამატება თავიანთ Visa ბარათებში.
- გადახდების მიღება გამარტივდება მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის: კატარის სამ ბანკთან პარტნიორობით, Visa-ს მობილურით გადახდის (Visa Tap to Phone) ტექნოლოგია უკვე ხელმისაწვდომია კატარში სავაჭრო ობიექტებისთვის, რომლებსაც სურთ დააჩქარონ ციფრული გადახდების მიღების შესაძლებლობა ტურისტების მოსალოდნელი ნაკადის დაწყებამდე. Visa-ს საშუალებით მობილურით უკონტაქტოდ გადახდა მოვაჭრეებს უადვილებს მათ მფლობელობაში არსებული Android NFC ჩართული მოწყობილობების გამოყენებას უკონტაქტო გადახდების მისაღებად, უბრალოდ, აპლიკაციის ჩამოტვირთვით.
- უკონტაქტო გადახდა დოჰაში გასასეირნებლად: საფეხბურთო მსოფლიო ჩემპიონატის™ დროს შეუფერხებლად მოძრაობა მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს და Visa კატარის ტრანსპორტის სამინისტროსთან პარტნიორობით, ტაქსებში უკონტაქტო გადახდის მიღების საშუალებას იძლევა, რათა გულშემატკივრებსა და კატარის მაცხოვრებლებს შეეძლოთ მგზავრობის საფასურის გადახდა Visa-ს ბარათით ან სმარტფონით, რაც დოჰაში ან მის გარშემო მათი მოგზაურობის საფასურის გადახდას უფრო სწრაფს და მოსახერხებელს ხდის.
მიმდინარე თვის დასაწყისში, Visa-მ წარმოადგინა „Visa Masters of Movement“, პირველი ჰიბრიდული სერვისი FIFA-ს გულშემატკივრების ფესტივალის™ ინტერაქციულ მოედანზე, სადაც გულშემატკივრებს შეეძლებათ ციფრული გამოსახულების შექმნა საკუთარი ხელმოწერით. შერჩეულ გულშემატკივრებს კი შესაძლებლობა ექნებათ ეს ციფრული გამოსახულება საკუთარ შეუცვლელ სიმბოლოზე (NFT) Crypto.com-თან პარტნიორობით დაბეჭდონ.
დოქტორმა საიდა ჯაფარმა, Visa-ს უფროსმა ვიცეპრეზიდენტმა და სპარსეთის ყურის ქვეყნების თანამშრომლობის საბჭოს (GCC) რეგიონულმა მენეჯერმა აღნიშნა: „როგორც FIFA-ს დიდი ხნის პარტნიორს, Visa-ს სურს ფეხბურთის გულშემატკივრებს კატარში გადახდის საუკეთესო საშუალება შესთავაზოს, და ამავე დროს წარმოადგინოს საინტერესო სიახლეები, როგორიცაა ხელოვნების, ფეხბურთის და ტექნოლოგიების შერწყმა Visa's Masters of Movement-ის ადგილზე. ათასობით უკონტაქტო გადახდის ტერმინალით, 2022 წლის მსოფლიო საფეხბურთო ჩემპიონატი კატარში™ გვპირდება დაუვიწყარ ტურნირს, სადაც FIFA-ს ისტორიაში ყველაზე მეტი გადახდის მეთოდი ექნება მილიონზე მეტ გულშემატკივარს, რომლებიც ფეხბურთის ყურებით სიამოვნების მისაღებად ჩამოდიან.“
Visa 2007 წლიდან FIFA-ს ოფიციალური პარტნიორია გადახდის ტექნოლოგიების სფეროში. როგორც მამაკაცთა, ისე ქალთა ფეხბურთის გლობალური მხარდამჭერი, Visa მიზნად ისახავს გამოცდილების შეთავაზებას, რომელიც ადამიანებს უფრო დააახლოებს ღონისძიებასთან, იქნება ეს კატარში ერთი მილიონი ადამიანი, თუ ხუთი მილიარდი მაყურებელი, რომელიც მსოფლიო მასშტაბით თვალს ადევნებს ჩემპიონატს. გარდა იმისა, რომ უზრუნველყოფს გადახდების ინოვაციებს FIFA-ს ოფიციალურ ლოკაციებზე, Visa-ს გუნდი სპორტის მეშვეობით ცხოვრების ამაღლების გზებს ისეთი პროგრამების საშუალებით ეძებს, როგორიცაა ვიდეო თამაში - Financial Football (ფინანსური ფეხბურთი), რომელიც გართობასა და საგანმანათლებლო ნაწილს აერთიანებს ვირტუალურ საფეხბურთო ტურნირში.
დამატებითი ინფორმაციისთვის Visa-ს საქმიანობის შესახებ 2022 წლის მსოფლიო საფეხბურთო ჩემპიონატზე კატარში™, ეწვიეთ ვებგვერდს: Visa.com.
Visa-ს შესახებ:
Visa (NYSE:V) მსოფლიო ლიდერი ციფრული გადახდების სფეროში. Visa 200-ზე მეტ ქვეყანაში ამუშავებს ტრანზაქციებს, კერძოდ მომხმარებლებს, ბიზნესს, ფინანსურ ინსტიტუტებსა და სამთავრობო ორგანიზაციებს შორის. ჩვენი მისიაა, დავაკავშიროთ მსოფლიო ინოვაციური, მოსახერხებელი, საიმედო და უსაფრთხო გადახდების ქსელის მეშვეობით, რომელიც ინდივიდუალური პირების, ბიზნესისა და ეკონომიკის კეთილდღეობას უწყობს ხელს. ჩვენ გვჯერა, რომ ეკონომიკაში ხელმისაწვდომობის გაფართოება ყველასთვის, ქმნის საფუძველს მთელს მსოფლიოში ადამიანთა კეთილდღეობისთვის და მომავალში ფულის გლობალური მოძრაობის საწინდარია. გაიგეთ მეტი ვებგვერდზე visa.com.ge

- Visa will pilot payment innovations including instantly-issued prepaid cards with animated card art and support facial biometric payments
Visa Brings Innovative Payment Experiences to FIFA World Cup Qatar 2022™
DOHA, QATAR – November 22, 2022 – As the world awaits kick-off of the FIFA World Cup Qatar 2022™, Visa (NYSE: V), the Official Payment Technology Partner of FIFA, has readied a payments network that will enable contactless purchases throughout all official venues, including eight stadiums and the FIFA Fan Festival™. With more than one million fans expected to travel to Qatar for the tournament, Visa has installed 5,300 contactless-enabled payment terminals at official FIFA venues, making FIFA World Cup Qatar 2022™ the most payment-enabled FIFA tournament ever. Visa will also trial new payment innovations to give fans easy access to simple and secure digital ways to pay.
The FIFA World Cup™ provides a global stage for Visa to showcase and test new technologies, enhance the fan experience and leave a lasting impression on the host country. Visa will bring a number of digital payment solutions to Qatar, including several limited pilots to demonstrate how future Visa payment solutions may come to life:
- Pay with Your Face: Marking the first-time it will be used for payments in Qatar, facial recognition technology is a collaboration between Qatar National Bank (QNB) and POP ID and supported by Visa via tokenization. The solution allows customers to authenticate payments using just their face, without a physical card or mobile phone after initial enrollment. It will be piloted at three Flat White Specialty Coffee branches.
- Card Art Gets Animated: As consumers become more accustomed to getting things instantaneously, Visa is piloting a digital card issuance solution for limited cardholders in Doha. After simply scanning a QR code, a digital prepaid card will be instantly issued and can be added to a mobile wallet. The digital card will feature animated card art, with the official mascot La'eeb, demonstrating a future in which consumers could bring greater personalization and even digital animation to their Visa cards.
- Accepting Payments Gets Simpler for SMBs: In partnership with three Qatar-based banks the Visa Tap to Phone solution is now available to merchants in Qatar who want to fast-track their ability to accept digital payments in advance of the expected tourist influx. Visa Tap to Phone makes it easier for merchants to use their Android NFC-enabled devices they already own to accept contactless payments—simply by downloading an app.
- Tap to Ride Around Doha: Keeping traffic flowing smoothly during FIFA World Cup™ has been a top priority and Visa, in partnership with Qatar's Ministry of Transport, is enabling contactless payment acceptance on taxis so fans and Qatari residents will be able pay for their trips with their Visa card or smartphone, making paying for their journeys in and around Doha faster and more convenient.
Earlier this month, Visa unveiled Visa Masters of Movement, a first-of its-kind hybrid experience featuring an interactive pitch at the FIFA Fan Festival™ in Doha where fans will be able to create digital art inspired by their own signature movements. Eligible fans will have the option to mint this digital art into their own NFT in partnership with Crypto.com.
Dr. Saeeda Jaffar, Senior Vice President and Group Country Manager for GCC at Visa, said: “As FIFA’s long-standing partner, Visa wants to give football fans from around the world the best way to pay in Qatar, while experiencing exciting new innovations such as the fusion of art, football and technology at Visa’s Masters of Movement venue. With thousands of contactless payment terminals, FIFA World Cup Qatar 2022™ promises to be the most payment-enabled FIFA tournament ever for the more than one million fans coming to enjoy the magic of football.”
Visa has been FIFA’s Official Payment Technology Partner since 2007. As a global supporter of both men’s and women’s football, Visa aims to offer experiences that bring people closer to the action, whether they are among the one million people anticipated in Qatar or the five billion viewers expected worldwide for this year’s tournament. In addition to providing the latest in payments innovations at official FIFA venues, Visa seeks ways to further its commitment to uplift lives through the power of sport through programs such as Financial Football, a video game that combines entertainment and education in an action-packed virtual football tournament.
For more information about Visa’s activities during FIFA World Cup Qatar 2022™, please visit Visa.com.
Visa (NYSE: V) is a world leader in digital payments, facilitating transactions between consumers, merchants, financial institutions and government entities across more than 200 countries and territories. Our mission is to connect the world through the most innovative, convenient, reliable and secure payments network, enabling individuals, businesses and economies to thrive. We believe that economies that include everyone everywhere, uplift everyone everywhere and see access as foundational to the future of money movement. Learn more at Visa.com.